přidat prezentaci

Historické domy bourají i v Praze

Přes protesty neprohlásilo ministerstvo kultury dům na Václavském náměstí za památku. Ani několik demonstrací a vyjádření několika odborníků zřejmě nezachrání před zbouráním dům v Pražské památkové rezervaci, která je na seznamu UNESCO. Architektonicky zajímavá budova z roku 1880 na rohu Václavského náměstí a Opletalove ulici ulice je přitom v dobrém technickém stavu.

Vlastník však chce na jejím místě postavit moderní polyfunkční budovu. O demolici požádal již v roce 2009. Památkáři o rok udělili souhlas s bouráním, proti čemuž protestovali mnozí odborníci i obyvatelé města.
Vaclavak
Bourání hrozí i jiným historickým stavbám v české metropoli. Nejistá je například budoucnost novorenesančního domu na rohu Revoluční ulice a Štefánikova mostu, který má ustoupit novostavbě doplňující neukončený řada domů, zda historické budovy žižkovské nákladní stanice.

V prvním případě městští památkáři bourání již povolily, ministerstvo kultury však bylo proti a vrátilo projekt zpět magistrátu. V aktuálním případě domu na „Václaváku „ministerstvo také zrušilo prvotní rozhodnutí památkářů.

Ministerstvo pod novým vedením loni zahájeno řízení o prohlášení domu za kulturní památku. Nakonec však bylo rozhodnuto, že dům nebude památkově chráněný. Minulý týden ministryně Alena Hanáková rozhodnutí definitivně potvrdila.

Majitel tak může budovu bourat. Kolem sporného projektu se už měsíce vedou vzrušené debaty. Všichni oslovení odborníci, kteří s demolici nesouhlasí, jsou rozhodnutím překvapeni a chystají další protesty. Počkají, jak dopadne územní řízení o výstavbě objektu, který má rohový dům nahradit.

“Budeme se snažit intervenovat ve prospěch zachování domu, protože to neznamená, že pokud něco není samostatně památkou, když je dům v památkové rezervaci, může se zbourat ,“říká Kateřina Bečková, předsedkyně Klubu za starou Prahu.
Dům je integrální součástí Václavského náměstí, tvrdí Vítězslav praksi ze sdružení Občanský monitoring. Postoj ministerstva označuje za alibismus, protože odmítá chránit památkovou zónu UNESCO.

Ministerstvo rozhodnutí odůvodnilo tím, že není možné všechny architektonicky zajímavé budovy chránit prohlášením za památku, spíše by to mělo být úkolem místních samospráv. „Kulturní památkou by měly být především nadprůměrné a výjimečné objekty a ne účelově ty, u kterých v důsledku pochybení Magistrátu hlavního města Prahy plošná památková ochrana selhala, „píše se v usnesení.
Jelikož magistrát už bourání podpořil, majitel by mohl v případě zastavení projektu žádat náhradu za ušlý zisk. Firma Flow East již avizovala, že tak učiní. Budovu koupila v roce 1994 a náklady na koupi včetně pozemku a projektu ohodnotila na miliardu korun. Další miliardu má stát nová budova, která se má volat Květinový dům.

Centrum Prahy přišlo od roku 1985, kdy vzbudilo rozruch odstřelení cenné stanice na Těšnově, o mnoho novostaveb. Velkou nevoli vyvolal případ novobarokní Špačková domu zbořen v roce 1993. Na jeho místě vyrostlo Praha City Center, které podle odborníků nezapadá do atmosféry této části Prahy.

Demolici se nevyhnulo ani Václavské náměstí, které přišlo bez větší pozornosti o obchodní dům Diamant. Ze širšího centra zmizely i budovy bývalých Ringhofferova závodů na Smíchově, které nahradilo obchodní centrum.

Kategorie: Magazín bydlení, Reality

Poslat tuto nemovitost příteli!

Kontaktovat prodejce