přidat prezentaci

Jak je to s renovací parket?

Renovaci samotné je samozřejmě lepší předejít. Jenže ne každý se o klasické parkety umí starat a ne každý se o ně stará pravidelně. Takže si nejdříve řekneme, jak na to. Pravdou je, že i při pečlivém čištění a svědomité údržbě může občasná renovace parket podlahu trochu prosvětlit a vám ušetřit čas a námahu.
Dřevo má dvousečnou vlastnost, že velmi snadno přijímá vlhkost a teplotu ze svého okolí. Pokud jsou obě hodnoty v nešikovné míře, může dřevo nabobtnat a zkřivit se, nebo naopak smrsknout a jinak deformovat. Obojí je ovšem špatně a slouží jako vstupenka k potřebě renovace parket Praha. Ideální míra vlhkosti je tedy nějakých 45 – 65 %, ideální teplota pro dřevěné parkety pak 15-25 °C.

Hlavně pravidelně

Parkety je potřeba v pravidelných intervalech čistit. Ještě lepší je nečistotám předejít, takže je pokud možno nenoste zvenku. Bláto, písek, sníh a cokoli jiného na podrážkách se snadno dostane do spár. Přezouvejte se, čistěte si důkladně obuv, sušte vlhkost.

Hlavním nepřítelem parket jsou tekutiny a jakýkoli delší kontakt parkety poškozuje často nenávratně, i když se to tak nemusí nejdříve zdát. Kupříkladu moč domácích mazlíčků. Stejně tak je riziko kuchyň. Ve vzduchu je hodně páry, na zem často něco padá nebo ukápne. I minimální zkroucení dřeva je dost dobře nevratné a vyřeší ho jen renovace parket Praha. Poškrábání lze často předejít chrániči nožek nábytku nebo měkčenými kolečky pojízdných židlí.

Jak tedy parkety čistit?

Takže k meritu věci. Konkrétní čistící prostředky volte podle typu svých parket – jsou buď lakované, nebo voskované. Nejlepší cestou je čistění na sucho. Pokud použijete vodu, dávejte v první řadě pozor na loužičky a kapky ve spárách parket, ven se voda dostává vždycky hůř. V případě, že vám parkety firma čerstvě položila, čistěte několik dní jen na sucho.
Tento princip je stejný pro parkety voskované i lakované. Obojí lze zametat i vysávat. U vysavače nasaďte měkký kartáček. U mokrého čištění dbejte instrukcí pro konkrétní typ, ale vyvarujte se toho, aby hadr či mop pouštěly vlákna – zase se rády chytají do spár.

Lakovaný typ

Mop nebo hadr vymáchejte ve vodě s trochou čisticího prostředku a velmi pečlivě vyždímejte. Zapomeňte na agresivní čističe, po samotné očistě použijte leštěnku. Jestli chcete matnou, není problém, leštěnky existují i v této variantě.
Na znečištěné kusy obvykle stačí navlhčený hadřík, na odolnější ještě trochu mýdla. Pokud vám nějaká skvrna vytrvale vzdoruje, nahraďte mýdlo trochou lihu nebo benzinu, ale nepoužívejte čistý líh nebo benzin. Na přilepenou žvýkací gumu platí poměrně spolehlivě zmrazit ji ledem v sáčku a následně opatrně oškrábat.

Voskované

Voskový olej by měl zabírat jen 1% čistící vody – poradí vám etiketa konkrétního přípravku. Přes noc nechce parkety v klidu uschnout a rozhodně na ně nechoďte. Směs vosku a vody obnoví jejich povrch a také je chrání před možnými škrábanci.
Na skvrny vám v tomto případě pomůže trocha teplé nebo vlažné vody, při zaschlých skvrnách přidejte trochu vosku či lihu a nakonec to ještě vemte jen vodou. Nejtěžší případy vybruste jemným smirkem, akorát dejte pozor na porušení povrchu, aby nebyla opět potřeba rovnou renovace parket Praha. Pak už jen trochu vosku na udržení.

Kategorie: Interiér

Poslat tuto nemovitost příteli!

Kontaktovat prodejce