přidat prezentaci

Kde vzít finance na koupi bytu?

To je otázka, která trápí mnohé z nás. I když ceny bytů už nerostou tak, jako v přecházejících letech, pro většinu mladých lidí s průměrným příjmem se stále pohybují v astronomických výškách. Proto často jedinou možností jak získat peníze na bydlení je úvěr od banky či stavební spořitelny. Jak se správně rozhodnout, abyste bydleli na svém a nezruinovalo svůj finanční rozpočet.
 


 

1. Hypoteční úvěr či stavební spoření?

Mezi běžně využívané úvěry na bydlení patří hypoteční úvěr. Pokud se rozhodnete právě pro hypoteční úvěr, ručíte za něj kupovanou nemovitostí, proto vám banka nabídne výhodnější úrok. Speciální formou tohoto úvěru je hypoúver se státním příspěvkem pro mladé. Má výhodu na prvních 5 let, kdy má klient sníženou úrokovou sazbu až o 3%. Samozřejmě, musí splňovat požadovaná kritéria jako věk a výšku příjmu.
Druhou možností jak financovat bydlení je stavební spoření. Protože jde o “spoření”, váže se na přípravu finančních zdrojů spořením po dobu několika let. Nejvýhodnější podmínky v tomto případě klient dosáhne, když má našetřeno alespoň 50% potřebné částky. Mezitím má nárok pouze na tzv. meziúvěr, za který však zaplatí vyšší úrok než v komerční bance.
 

2. Kdy máte šanci získat úvěr?


Z pohledu banky musíte splňovat požadavek pravidelného měsíčního příjmu v určité výši. Banka prověřuje hlavně to, zda po odečtení vašich závazků a životního minima vám zůstanou peníze ještě na měsíční platbu úvěru.

 3. Nízké splátky – výhoda nebo riziko?

Když se rozhodujete pro úvěr na bydlení, měli byste zvážit i možnost ztráty zaměstnání, resp. snížení příjmu. Většina klientů si kvůli nižším splátce bere úvěr na co nejdelší dobu, nejednou až na 30 let. Na jedné straně je takové rozhodování pochopitelné, na druhé straně se sobě nese velké riziko. Nemůžete se totiž spoléhat na to, že za dobu třiceti let nenastanou ve vašem životě vážně změny, které ovlivní váš příjem. Mezi neočekávané události nejčastější patří zdravotní problémy, nemoci, úrazy, připadne ztráta zaměstnání. Samozřejmě, je třeba myslet i na možnou mateřskou dovolenou, která také snižuje příjem domácnosti měsíčně o nemalé částky.
 
Na taktéto situace se dá do jisté míry připravit, ať už vytvořením finanční rezervy ještě před čerpáním úvěru, případně správně nastaveným pojištěním. Finanční rezerva by měla tvořit minimálně 3-6 násobek měsíčních výdajů. Zajištění příjmu by mělo být nastaveno tak, že v případě výpadku prijmu nahradí minimálně plnou výši výdajů, v lepším případě příjmů.
 

4. Jak si vybrat?

Nejvhodnější financování bydlení je takové, které vás co nejméně zatíží fixními měsíčními výdaji, ale přesto úvěr dvojnásobně nepreplatíte. O parametrech proplacení říká výše úrokové sazby a hlavně RPSN (roční procentní sazba nákladů), kterou mají banky uvádět ve smlouvě. Zajímá vás, o kolik úvěr přeplatíte? Narychlo si to zřejmě nevypočítá sami, požádejte o tuto službu bankovního úředníka, abyste se správně rozhodli.
 

5. Víte, na co si dát pozor při podpisu smlouvy?

Nespěchejte a pozorně si přečtěte podmínky úvěru, prostudujte si všechny poplatky spojené ze správou, poplatky za předčasné vyplacení úvěru atd. Volba fixace je také velmi důležitá, a třeba si ji následně i zkontrolovat při podpisu smluv. Pokud vám něco není jasné, raději se na to zeptejte. Pokud jde o pojištění nemovitosti a zdraví nedoporučuji ho uzavírat v pobočce banky – pracovník banky není vzděláván v oblasti pojištění a jeho nastavení, nezná klientovy požadavky a potřeby, jako je například odškodnění rodiny v PŘÍPADECH úmrtí člena domácnosti.
 

6. Jakým úvěrem dáváme přednost?

Statistiky hovoří o tom, že téměř polovina Slováků se rozhoduje pro úvěr na bydlení v bance, kterou již využívá. To znamená, že si často nezvolí výhodnější nabídku z jiné banky. Zda jde o pohodlnost, nevědomost nebo zaneprázdněnost, těžko říct. Jisté je, že takovým přístupem lidé často proplácejí své úvěry více než je nutné. Preferovanou formou financování bydlení je hypoteční úvěr zejména ve městech, kde je vyšší cena nemovitostí. Na rekonstrukci nebo koupi levnějších bytů lidé využívají zejména stavební spoření.
 
CHCETE VĚDĚT, O KOLIK proplatí ÚVĚR?
Spočítejte veškeré náklady spojené s vybavením úvěru a měsíční splátky úvěru po celou dobu splácení a od této částky odečtěte výšku peněz, které jste si půjčili.

Kategorie: Byt, Finance, peníze, půjčky, Magazín bydlení

Poslat tuto nemovitost příteli!

Kontaktovat prodejce