přidat prezentaci

Podlahové topení – nejpříjemnější způsob zajištění tepla

Při řešení otázky vytápění vybíráme ze dvou hlavních typů. Zvolit můžeme lokální topidla anebo centrální topení z jednoho zdroje, kdy je teplo pomocí vzduchu či vody rozváděno do jednotlivých místností. Jednou z možností je i podlahové topení, které má několik výhod. Zajistí optimální pohodlí, nejlépe využívá přirozené vlastnosti tepla a je ekonomické.
 


 

Pohodlí a komfort

Výhodou tohoto druhu topení je zejména rovnoměrné vyhřátí místnosti. Navíc oceníte teplo od nohou, čímž je možné celkově snížit teplotu v místnosti i o jeden až dva stupně, protože pocitově vám díky teplým končetinám bude tepleji. Podlahové vytápění pracuje s tzv. sálavým teplem, které je lidskému tělu bližší a dovede jej lépe využít.
Milovníci čistého designu také jistě ocení, že takto řešené topení je přirozenou součástí interiéru a lze využít pro všechny druhy podlahových krytin včetně podlah z masivního dřeva. Topná tělesa nezabírají užitný prostor a umístění radiátorů není třeba zohledňovat při rozmisťování nábytku.
 

Nízké provozní náklady

Finanční stránku je třeba brát v potaz zejména při rozhodnutích o způsobu vytápění. Při konvenčním způsobu vytápění je třeba vodu ohřát na 70 až 80 stupňů Celsia. Teplota vody v podlahovém topení je navrhována na 20 až 30 stupňů, čímž se snižují tepelné ztráty, které má na svědomí výroba a přenos energie.
Dále se pracuje s nízkým tepelným spádem. Topidlo o velikosti podlahy v místnosti si vystačí s teplotou jen o 5 až 10 stupňů vyšší než je výsledná teplota v místnosti. Kontaktní plocha běžných radiátoru je velmi malá, a kvůli dosažení optimální teploty v místnosti musí být teplota topidla vyšší i o několik desítek stupňů Celsia. I díky tomu samozřejmě ušetříte.
 

Elektrické nebo teplovodní

Nejprve je třeba si říct, jak bude topení v daném prostoru využíváno. Jiné nároky na řešení a instalaci má celoroční vytápění nebo jen příležitostné v případě rekreačních objektů. Rovněž je třeba si uvědomit, že ani v jednom objektu není nutné vytápět všechny místnosti permanentně. Je možné nastavit vytápění tak, že se bude topit jen v pokojích a např. v koupelně jen dle potřeby.
Horkovodní i elektrické topení instalované v podlaze nabízí stejný komfort. Elektrické má však několik výhod. Je vhodnější pro přestavby a rekonstrukce, protože lze umístit pod stávající podlahu. Oproti teplovodnímu topení má rychlejší reakční dobu a hodí se tedy i do rekreačních objektů, kde je třeba zatopit rychle. Celkově je jeho instalace i konstrukce jednodušší a tedy i levnější.
Uvažujete-li o zřízení podlahového topení, je dobré všechny stavební, provozní a finanční aspekty zohlednit již při navrhování projektu. Doporučujeme konzultovat vše s odborníky, protože jde o velmi komplexní problém

Kategorie: Interiér, Magazín bydlení, Rekonstrukce

Poslat tuto nemovitost příteli!

Kontaktovat prodejce