přidat prezentaci

Použití oběhových a ponorných čerpadel

Čerpadla se dají dělit různými způsoby, například na ponorná, kalová nebo oběhová. Základem práce každého čerpadla je nějaká hnací síla, ve většině případů asynchronní elektromotor. Neslouží ovšem jen k čerpání vody, ale také dalších kapalin. Využití oběhových a ponorných čerpadel je velmi pestré, uveďme si tedy, kde se s nimi nejčastěji setkáme.

cerpadla

Domácnost

V domácnosti, zvláště pak k hnaní topného média, většinou vody, se využívají menší, ovšem výkonná oběhová čerpadla, která se mnohdy nemusí ani přizpůsobovat, stačí ponechat tovární nastavení a zařízení si již samo najde optimální bod využitelnosti, který povede k úspoře energie. Nechybí možnost nastavení na šetrný noční provoz. Skvělá jsou tato čerpadla zvláště na vhánění teplé vody do vytápěných plovoucích podlah, které jsou dnes velice moderní.

Domácí čerpadlo by mělo disponovat některými funkcemi pro lepší kontrolu, především pak těmito:

  • Nastavení tlaku
  • Nastavení rychlosti průtoku
  • Kontrola průběžného průtoku- měřící zařízení
  • Kontrola energetické spotřeby
  • Tichý chod a noční provoz

Vždy ale záleží na typu a výrobci daného čerpadla. Více o funkcích a použití oběhových čerpadel si můžete přečíst například na webu společnosti Grundfos, která patří k zásadním dodavatelům čerpací techniky u nás.

Zahradní čerpadla

Na zahradě se více využívají mobilní a robustní čerpadla, na rozdíl od těch domácích, která jsou ve většině případů pevně spojena s rozvodem vody. Taková čerpadla jsou opatřena šroubem na vypouštění nebo madlem pro manipulaci. V zahradních podmínkách se využívají méně oběhová čerpadla, prim zde hrají především ponorná, která se dají spustit do studny nebo do vodní nádrže. Nejčastěji pomáhají při zavlažování trávníků a užitných či okrasných rostlin.

Kalová čerpadla ve vodárnách a čističkách odpadních vod

Čerpadla mají samozřejmě také další využití, a to ve všech odvětvích průmyslu. Specifická je ovšem práce s vodou, konkrétně ve vodárenských zařízeních a čističkách. Tady se používají ponorná a kalová čerpadla, která se opatřují také některými specializovanými prvky. Je to především drtič odpadu a kalu nebo ochranný koš.

Čerpadla s průmyslovým využitím

V průmyslu jsou nároky kladené na chod čerpadel vyšší, jedná se tedy o robustnější konstrukci, často opatřenou několikavrstvým krytím. Tato čerpadla bývají pevně nainstalována například v továrnách chemického průmyslu, v zemědělských podnicích nebo třeba ve výrobnách nejrůznějších strojů. Také odvádí spoustu práce jako nedílná součást vrtných plošin. Uveďme si některé základní typy průmyslových čerpadel:
1. Dávkovací
2. Hadicová
3. Vřetenová
4. Odstředivá
5. Membránová
Jaký typ čerpadla zvolíte, záleží to na mnoha faktorech, ke kterým lze počítat i finance. Úspora je zde vždy tím hlavním, proto volte moderní čerpadla, která se dají nastavit na úsporný režim a buďte šetrní také ke svému okolí a sousedům, pro tyto účely jsou dokonalá čerpadla s tichým chodem.

Kategorie: Exteriér a zahrada, Ostatní

Poslat tuto nemovitost příteli!

Kontaktovat prodejce