přidat prezentaci

Rekonstrukce bytového jádra

TIP: Pokud se rozhodneme pro rekonstrukci bytového jádra, měli bychom zvážit její finanční náročnost, možnosti prostorového využití a materiálového zabezpečení. Na co vše je třeba při tom myslet, se dočtete v následujících řádcích. Na co si třeba dát pozor při rekonstrukci bytového jádra se dočtete v následujícím článku: Rekonstrukce bytového jádra.
 


 

Rekonstrukce bytového jádra1. Ušetříme si spoustu starostí, pokud ponecháme WC na původním místě nebo ho aspoň nepřesune daleko. Kanalizační svod z WC má průměr až 100 mm a tedy vést ho v podlaze nebo stěně je poměrně náročné.
 
2. Nezapomeňme na to, že u vany nebo sprchovém koutě je třeba utřít, odložit si oděv a ručník.
 
3. Spojením koupelny a WC sice získáme větší a atraktivnější prostor, většinou ale zkomplikuje užívání těchto prostor vícečlenné domácnostem.
 
4. Nezapomeňme, že vyrovnáváním podlahy pravděpodobně zvýšíme úroveň nové, což může být problémem, pokud ponecháváme na koupelně původní dveře.
 
V první řadě si musíme při rekonstrukci bytového jádra dobře poobzeraťsvoju současnou koupelnu (ačkoli to může znít jako paradox). Všimněme si tvar a velikost koupelny, umístění a velikost dveří, rozmístění jednotlivých zařizovacích předmětů (důležité je zejména WC), jaký odpad – tj. v jaké výši a jaký typ – má umyvadlo, jak velká je vana atd. Neuděláme chybu, pokud si celou koupelnu rozkreslit. V druhém kroku si musíme promyslet, co bychom ve své nové koupelně chtěli av souvislosti s tím, co jsme zjistili – i mohli mít.
 
Pokud jsme mladí, nezapomínejme například na to, že po narození dítě se naše nároky na ideální koupelnu mohou změnit, nebo na to, že naše malá pračka po babičce jednou doslouží, a my si možná mnohem raději koupíme velkou. Rovněž při rekonstrukci bytového jádra je třeba si uvědomit například to, že z té vysněné hluboké rohové vany se nám možná o několik let bude těžko vstávat a pod. Po zvážení všech prostorových i materiálových možností se musíme rozhodnout, zda při rekonstrukce bytového jádra uděláme několik menších, nebo radikálnějších zásahů.
 
Tím nejméně radikálním řešením je pouze výměna zařizovacích předmětů, obkladů a podlah. Při rekonstrukce bytového jádra tohoto typu sice utratíme nejméně času i peněz, ale můžeme si být jisti, že naše nová koupelna se bude velmi podobala tu současnou. Navíc, často zapomínáme, resp. podceňujeme kontrolu a rekonstrukci dalších nezbytných složek, jako jsou vodoinstalace, kanalizace, elektroinstalace a pod. Nemluvě o rozšíření možností využití prostoru.
 
Radikálnějším řešením je rekonstrukce bytového jádra při zachování příček, ale bez toho, že bychom zachovali původní umístění zařizovacích předmětů. Dá se říci, že s výjimkou rekonstrukcí koupelen, které jsou kompletně z umakartu, jde o nejběžnější typ rekonstrukce bytového jádra. V případě, že sami nemáme dostatek zkušeností z oblasti instalací, je lepší své kroky konzultovat s instalatérem nebo mu prostě svěřit tuto fázi přestavby koupelny. Už méně lidí, zejména pokud v bytě, resp. domě, ve kterém rekonstruuje koupelnu, i bývá, se pustí do koupelny “z gruntu” – tedy zbourá stávající příčky, jádro a nově vybuduje koupelnu s většími prostorovými možnostmi. Rekonstrukce bytového jádra tohoto typu je již náročnější a většinou je třeba i stavební povolení nebo ohlášení (podmínky upravuje stavební zákon). Sem patří i sloučení koupelny a samostatné místnosti WC. Takovou rekonstrukci bytového jádra (no nejen takovou) je dobré konzultovat s architektem. Neobvyklým, ale ne nerealistickým řešením je i kompletní vybudování koupelny na místě kuchyně či pokoje. Toto řešení je ale tak náročné, že nedoporučujeme domácímu mistru pouštět se do něj bez pomoci odborníka.
 
Minimální rozměry
Při koupi zařizovacích předmětů koupelny nesmíme zapomínat ani na potřebný manipulační prostor kolem nich a na otevírání dveří. Ideální rozměry není možné určit, záleží na individuálním dispozičním řešení koupelny.
 
WC – 85 × 105 cm
WC a bidet – 110 × 115 cm
umyvadlo – šířka prostoru 60 až 85 cm
pisoár – šířka prostoru 65 až 80 cm
sprcha – 65 × 70 × 45 cm

frontdoor.cz/ |

Kategorie: Koupelny, Magazín bydlení, Rekonstrukce

Poslat tuto nemovitost příteli!

Kontaktovat prodejce