přidat prezentaci

Stavba multifunkčního centra v Praze: Má přednost ekologie nebo peníze?

Budování staveb podle projektů je každodenní záležitostí, se kterou se Praha potýká. Obvykle jde o zajímavé projekty, které mají sloužit dobré věci. Lze se ovšem setkat i s případy, kdy je projekt pouze byznysem a nebere se ohled na škody, které může způsobit.

Jedním z příkladů je projekt multifunkčního centra společnosti Discovery Group, ta má v plánu postavit velké obchodní centrum za částku necelých 7 miliard korun. Na stavbě by nebylo nic neobvyklého, takových je v našem hlavním městě mnoho, pokud by se nejednalo o místo s unikátním biotopem.

multifunkci-centrum-zizkov

Projekt obchodního centra má být situován na Nákladovém nádraží Žižkov. Projekt byl nejen vyhotoven, ale Magistrátní odbor výstavby a územního plánování ho dokonce i povolil. V daném místě je jeden ze střípků krásné přírody, která v sobě skýtá kolem 30 živočišných a rostlinných druhů, které jsou chráněné. Namísto původní přírody by se mělo na daném místě nacházet parkoviště, rozsáhlé kancelářské i bytové prostory a obchody.

Obranu, proti tomuto rozhodnutí, se rozhodla podat Radnice Praha 3, která na magistrát podala žalobu. Již jednou byl protinávrh podán a opětovně byl zamítnut. Jako shodou náhod se kousek od tohoto místa rozhodla stavět i firma Žižkov Station Development. Je velmi na pováženou jestli jde projekt ruku v ruce se správnými postupy a jestli je jednání opravdu vhodné. Zatímco se podíl původní fauny a flóry, oproti zastavěným plochám, stále zmenšuje, tak přibývá dalších stavebních projektů, center a překladišť.

Ve světě je velmi moderní trend staveb, které jsou stavěny takovým způsobem, aby nenarušovaly biologické podmínky, které se formovaly už odnepaměti. Ačkoliv je šance na realizaci projektu vysoká, tak stále jsou obě strany ve hře a bojuje se o zrušení povolení ke stavbě. Celý proces je sledován nejen oběma stranami, ale i mnoha lidmi, kteří v blízkosti dané lokality žijí.

Kategorie: Magazín bydlení

Poslat tuto nemovitost příteli!

Kontaktovat prodejce