přidat prezentaci

Vrtané studny – jsou vhodné i pro Vás?

Vrtané studny jsou v dnešní době stále více populární. Zejména rychlá návratnost investice je velmi lákavá. Výběr firmy: Pro výběr správné firmy bychom neměli přihlížet pouze k ceně za metr. Některé firmy nabízejí vrty široké jen 110 a 125 mm. Takové vrty bývají nejen málo stabilní, ale i výměna nebo údržba instalovaných čerpadel a dalšího zařízení bývá komplikovaná až nemožná. Šířka vrtu by měla být nejméně taková, aby výsledná světlost (vnitřní průměr) osazeného pažení byla 140 mm.

 


 

DO JAKÉ HLOUBKY se vrtané studny vrtají

Maximální hloubka vrtané studny bývá 60 m, ale teoreticky lze vrtáním dosáhnout i hloubek řádově větších. Zpravidla ale najdeme vhodný zdroj vody do patnácti metrů. Pokud se náš pozemek nachází například na vrcholu prudkého srázu, můžeme počítat až s třiceti metry. Hlubší vrty už můžeme pokládat za nestandardní a pro jejich provoz musíme použít silnější než obvyklá čerpadla.

 

Je důležité říci, že kopáním studnu prohlubujeme pouze do doby, než dosáhneme prvního zdroje vody, ať už je jakákoli. Kdybychom teoreticky kopanou studnu ještě více prohloubili a dosáhli další hlubší zvodně, voda z vyššího, zpravidla méně kvalitního zdroje, do naší studny stejně prosákne.
 
Jedině technologie vrtu umožňuje utěsnit stěny studny natolik, abychom vniknutí odpadní vody z vyšší zvodně zamezili. Proto děláme vrty zpravidla hlubší než kopané studny. Pokud nám ale postačí podpovrchová voda, můžeme se spokojit i s krátkým vrtem. Každopádně to bude alespoň rychlejší a levnější než kopání.

Kategorie: Exteriér a zahrada, Magazín bydlení

Poslat tuto nemovitost příteli!

Kontaktovat prodejce