přidat prezentaci

Vyplatí se koupit použité pneu?

pneumatiky-cz

Pneumatiky jsou na autě jedním z nejdůležitějších prvků. Ovlivňují jízdní vlastnosti a komfort a, co je nejhlavnější, také bezpečnost. Jejich výběr byste tak rozhodně neměli podcenit. Na trhu je dostupná celá škála pneu, liší se nejen deklarovanými vlastnostmi a cenou, ale také způsobem užívání apod. V poslední době se však stále více řidičů a majitelů aut zamýšlí v první řadě nad tím, zda investovat do nových, nebo šetřit koupí starých a ojetých pneu. Je opravdu tak výhodné koupit pneumatiky z druhé ruky?
Každá varianta s sebou nese výhody a nevýhody. Letní nebo zimní použité pneumatiky znamenají především úsporu. Oproti novým se dají pořídit s rozdílem až několik tisíc korun. Je ovšem nutné si uvědomit, že pneu z bazaru musíte vybírat opravdu pečlivě. Nikdy totiž nezjistíte, co mají pneumatiky za sebou, jak je jejich bývalý majitel používal, jak se o ně staral apod. Z její životnosti tak může zbývat třeba jen pár měsíců či rok a vy to na první pohled nepoznáte.

Rizika spojená s koupí ojetých pneumatik
Zásadní nevýhodou tedy je, že neznáte historii daných pneumatik. Nevíte, zda je původní majitel správně hustil, zda nebyly nějakým způsobem poškozeny (třeba při nehodě), jak byly skladovány, zda vůz parkoval v garáži či venku, jezdil jen po silnicích nebo i po nezpevněných cestách a další. To všechno totiž výrazně ovlivňuje, jakou kvalitu si pneumatika ze své původní zachovala. A i když mohla být provozována dobře, pamatujte, že materiál, ze kterého jsou pneumatiky vyrobeny, tak jako tak s přibývajícími léty na kvalitě ztrácí. Obecně platí, že u zimních pneumatik dochází ke změnám jízdních vlastností již po 4 letech. Což přímo ovlivňuje bezpečnost – brzdná dráha se prodlouží a pneumatika je stále méně přilnavá.

Jestliže se pro koupi ojetých pneumatik rozhodnete, měl by jejich stav zhodnotit nestranný technik z pneuservisu, abyste skutečně nekupovali „zajíce v pytli“. I tak berte v potaz, že na použité pneumatice ujedete méně kilometrů než na té nové a budete muset častěji měnit. Když vám to vyjde tak, že budete mít k dispozici dvě nové pneumatiky a dvě starší, tak ty opotřebované použijte na přední kola a nové na zadní. I když vám v mnohých servisech budou tvrdit opak, ze zkušeností vyplývá, že většina řidičů se lépe popasuje s nedotáčivým smykem než s přetáčivým.

Praktické tipy pro nákup jetých pneu

  • hloubku vzorku ověřte na více místech po celé pneumatice (u zimních pneu to musí být minimálně 4 mm, u letních 1,6 mm)
  • u všech pneu musí být stejné rozměry a značky
  • na pneu nesmí být boule, pukliny a jiné viditelné známky nadměrného opotřebení
  • nedoporučuje se nákup pneu s datem výroby starším 10 let
  • jestliže je pneu opotřebeno nepravidelně, bývá to znak nevhodné či nedostatečné údržby

Je zcela zřejmé, že nové pneumatiky jsou rozhodně lepší volbou. Zaručují spolehlivost a bezpečnost a vydrží mnohem déle. V konečném součtu se mohou vyplatit mnohem více než jeté, které budete muset dříve měnit, což znamená nejen starosti, ale přezouvání také další náklady. Pokud tedy hledáte nové pneu a chcete ušetřit, je výhodné využít výprodej zimních pneumatik, kde lze pořídit nové a kvalitní pneumatiky za příznivé ceny.

Kategorie: Ostatní

Poslat tuto nemovitost příteli!

Kontaktovat prodejce